bernasarica1995 @ hotmail.com

Yaklaşık olarak 4,5 yıldır süregelen Suriye’deki iç karışıklıklar tüm dünya ülkelerini etkilemiş durumda bulunmaktadır. Tabi Rusya’yı da. Bunun üzerinedir ki Rusya İkinci Dünya Savaşından beridir ilk defa Suriye üzerinde askeri müdahalede bulunmuştur.

Rusya’nın bu askeri müdahalesi çeşitli dünya ülkelerinde (özellikle NATO’ya bağlı ülkelerde) farklı yankılara neden olmuştur. Gelgelelim Türkiye üzerinde yaratmış olduğu yankıya. Fakat buna değinmeden önce Suriye olayının patlak vermeden önceki Ankara - Moskova arasındaki münasebetlerin çizmiş olduğu tabloyu kaleme almak istiyorum.

Putin’in başa gelişiyle Ankara - Moskova münasebetleri pozitif anlamda bir dönüm noktası yaşamıştı. 5 - 6 Aralık 2004 tarihlerinde Putin’in Türkiye’ye yapmış olduğu ziyaret üzerine 15 - 20 yıl süreçlerinde ağırlıklı olarak işlenecek olan ticari/ekonomik projelere imzalar atılmıştı. Bunun beraberinde diplomasi, enerji, kültürel, turizm gibi alanlarda da yakınlaşmalar peyda oldu. İki ülke arasında dostluk ve karşılıklı bağımlılık aurası hakim olmuştu.

Ta ki 2011’deki Suriye iç karışılığının dünya gündemine oturuşuna kadar. Rusya’nın Suriye’ye askeri müdahalede bulunuşu Ankara- Moskova arası münasebetlerin gerilimine neden olmuştur. Recep Tayyip Erdoğan bunun üzerine yeri geldi üzüntüsünü belirtti, yeri geldi “ Rusya büyük bir hata yapıyor. Tutumunu değiştirmeli. “ gibi söylemlerde bulundu.

3 Ekim 2015 saat 12:08’de Rus jetlerinin Hatay Yayladağı Bölgesine izinsiz girişi Türkiye’yi derinden etkilemiştir. Bunun üzerinedir ki Ahmet Davutoğlu angajman kurallarından atıfta bulunmuştur. Bu ise demek oluyor ki; bir daha bu durumun tekrarlanması halinde, Türkiye’nin Rus uçaklarını vuracağı ve bu durumdan mesul olmayacağı. Fakat bu söylev beraberinde şu soru işaretini akıllara getiriyor; 22 Haziran 2012’de Suriye tarafından düşürülen Türk uçağıyla ilgili sessiz kalan Türkiye yönetimi Rus uçaklarını gerçekten vurabilir mi?

Türkiye dışında NATO’da ağır bir tepki sergilemiştir. Moskova durumu kabullenmiş ve Türk_Rus dostluğunun devamı taraftarı olduklarını belirtmiştir. Rusya’nın hem uçaklarını Türkiye hava sahasından izinsiz sokuşu beraberinde de yapmış olduğu dostluk söylevi gerçekten çelişkilere yol açmaktadır.

Aralarından karşılıklı bağımlılığın bulunduğu Türkiye ve Rusya engebeli bir süreçten geçmektedir. Tek temennim Türkiye vatandaşları olarak şu sancılı süreci en hasarsız şekilde atlatmaktır.