mehmetmertek @ eguncel.net

Sinema sektörü her geçen yıl üstüne katarak gelişmektedir. Sinemanın etkin bir gücü olduğunu ve bu gücün farkında olan ülkeler bu alanda daha kaliteli yapıtlar yapmaya çalışmış ve devlet eliyle sinema sektörüne önemli yatırımlar yapmışlardır. Sinemanın alt yapısını sağlamlaştıran yasal düzenlemeler ve maddi imkânlar sağlamışlardır. Kültür politikalarının yanına sinemayı da ekleyerek ne kadar önemli olduğunu göstermişlerdir.

Türk Sinemasının Başlangıcı

İlk sinema filmi Muhsin Ertuğrul yönetmenliğinde Halide Edip uyarlaması “Ateşten Gömlek “ (1923) filmi ile başlamıştır. 1948 e kadar Muhsin Ertuğrul tekelinde giden sinema sektörü çok fazla ilerleme gösterememiştir. Sinema sektörü tek tip filmlerle gitmiş, genellikle kurtuluş savaşını ele alan filmler yapılmıştır.

Dünya Sineması ve Türk Sineması

Dünya da ise sinema sektörü özellikle batı ülkelerinde çok daha ileri seviyede gelişmiştir. Bu gelişmede ülkelerin sinemaya verdikleri önem ve katkı büyük rol oynamıştır. Hollywood filmleri bütün dünya da ses getirmiş ve izlenme rekorları kırmış sayısız film yapıtları sunmuştur. Maddi olarak elde edilen hasılatların yanında sinema ile verilen mesajlar da milyonlarca insana ulaşmıştır. Sektördeki pasta payı büyüdükçe önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Ülkemizdeki duruma bakacak olursak maalesef istenilen düzeyde olmadığımızı görmekteyiz. Yabancı sinemayla yarışacak hem konusuyla hem bütçesiyle bir filme sahip olamadık. Devletinde yeteri kadar teşviklerle desteklemediği bu sektör maalesef batı sinemasından geri kalmıştır. Kendi ülkemizde ses getiren yapıtlarımız olmasına rağmen genel çoğunluk yönüyle film kalitemiz düşüktür. Bazı film festivallerinde Türk filmlerinden de ödül alan filmler olması hepimizi gururlandırmıştır fakat geneli baz aldığımızda daha gideceğimiz yol çok diye düşünüyorum. 

Ne zaman Adam Oluruz?

Sinemanın devlet politikası haline getirilip maddi imkânların arttırılarak daha kaliteli ve sadece Türkiye de değil Dünya da ses getiren bir film ürettiğimiz zaman.