mehmetmertek @ eguncel.net

Girişimcilik modern dünyamızda hep duyduğumuz bir kavram olmuştur. Hatta girişimcilikle ilgili başarı hikayeleri hepimizin ilgisini çekmiştir. Günümüzde özellikle gençler tarafından merak edilen bir konudur. Peki girişimci nedir? Önce bu soruya cevap bulalım. Girişimci en basit tanımıyla bir işi yapmak için girişen kişiye denir. Girişimcilik nedir ile ilgili birçok tanım yapılmıştır. En beğendiğim girişimcilik tanımlarından birisi ise Harvard İşletme Okulu tarafından yapılmıştır; "Tüketimi fırsat eksenli hale getiren öngörü" Aslında girişimcilikle ilgili net ve tam bir tanım yapmak mümkün değildir. Herkes kendi farklı girişimci tanımını yapabilmektedir.

Girişimci Ruhu

Bir kişi de girişimci ruhu olması gereken 3 temel faktör vardır. Bunlar; Yetenek, Cesaret ve Bilgidir. Bu 3 temel faktörü kullanarak yeni ve sürdürülebilir ürünler üretilebilir. Girişimci ruhu daha da geniş kapsamda değerlendirebiliriz. Girişimci Ruha sahip kişi kendine güven duymalı ve başkalarının olumsuz düşüncelerini aldırmamalı, daima iyimser ve fikir sahibi olmalıdır. Yaratıcı, yenilikçi, risk alabilen, başarı ve sonuç odaklı, fırsatları değerlendirebilen ve yaptığı işi seven biri olmalıdır.

Herkes Girişimci Adayıdır

Girişimci nedir? ve Girişimci ruh da olması gerekenlerden bahsettik. Herkesin birer girişimci adayı olduğunu söyleyebiliriz. Her insanın bir iş fikri olabilir ve önemli olan bunu aksiyona çevirmektir. Sadece yapmanız gereken şu; Düşün, Harekete geç ve Neticelendir. Kendi şansınızı kendiniz oluşturun. Her ateş bir kıvılcımla başlar.