mehmetmertek @ eguncel.net

Kurban bayramından önce hepimiz Arakandaki Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı zulme üzüldük. İnsanlık adına yapılan soykırıma elimizden geldiği kadar tepkimizi gösterdik. Hem devlet olarak hem millet olarak yine mazlumların yanında olarak onlara her türlü desteğin verilmesi için çaba gösterdik. Türkiye olarak BM ve İslam İş Birliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşları soykırım ve zulme karşı dur demeye ve insani yardımların yapılması çağrısında bulunduk. Lakin herkes derin bir sessizlikte olayları izliyordu.

MEDENİYET DEDİĞİN TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR

Milli şairimiz Akif’in sanki bu günleri işaret edercesine söylediği bu söz kulaklarımda yankılanmaya başladı. Batı medeniyetinin her türlü insanlık suçu işleyip zulümlere ortak ve sessiz olduğu gördükçe bu sözdeki hakikati daha iyi anlamış oluruz. Batı bazen bir balina karaya vurmaması için çaba harcarken diğer yanda bebeklerin kıyıya vuran cesetleri için sessiz kalmaktadır. Kendilerini medeni gören bu zihniyet kendisi için her türlü işi mübah görmektedir.

TEK MÜSLÜMAN ÜLKE TÜRKİYE Mİ??

Bazen düşünüyorum Dünya üzerinde tek Müslüman ülke biz miyiz acaba diye. Nerede bir mazlum var nerede bir dram varsa koşulsuz şartsız giden tek ülkeyiz. Bu güzel davranışlarımızın temelinde varisi olduğumuz Osmanlı Devletinin payı büyüktür. Atalarımız da bütün insanlığı ve ümmeti kucaklayan bir davranış sergilemişti. Kendilerini İslam devleti ilan eden sözde İran, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi devletlerin Müslümanlar kan ağlarken kıllarını kıpırdatmamalarına içim yanıyor. Hani kardeştik, Hani Peygamber efendimizin dediği gibi "Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar."[1] Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr 66. Efendimizin bu sözü hiç mi vicdanınıza seslenmiyor? Katar’a karşı çıkarlarınıza ters düştüğü için bir olmuştunuz şimdi neden Arakan için ve diğer mazlumlar için bir değilsiniz ve sessizsiniz? Bu soruların cevaplarını sanırım hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.

ARAKAN İÇİN KÜÇÜK DE OLSA BİR ŞEYLER YAP

Arakan için küçük de olsa yardımda bulunmalıyız. Bu maddi yardım olur veya bu zulmü sosyal medya da gündeme getirmek gibi olabilir. Çünkü mahşerde rabbimiz sorduğunda kardeşleriniz için ne yaptınız sorusuna? Şu kısa hisse ile bitirmek istiyorum. İbrahim As. ateşe atıldığında küçük bir karıncanın ateşe doğru bir damla su götürdüğünü gören diğer karınca hayretle sorar: -Acele ile nereye gidiyorsun? Su taşıyan karınca şöyle cevap verir: - Haberin yok mu? Nemrud, İbrahim peygamberi ateşe atacakmış. Meydana ateşin olduğu yere su götürüyorum. Diğer karınca ise bu duruma gülerek demiş: - Senin yanan büyük ateşten haberin yok mu? Ateşe hiç bakmadın mı? Ne kadar büyük, senin bir damla suyun ateşe ne yapabilir ki? Damla taşıyan karınca şu ibretlik cevabı vermiş: - Olsun, hiç olmazsa hangi taraftan olduğum anlaşılır.