Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından bugün prototipi kamuoyuyla paylaşılan yerli otomobilin Cadillas BLS modeli ile benzer olması ülkede yerli otomobilin yeniden tartışılmasına neden oldu.

Yerli otomobilin prototipi incelendiğinde Cadillac BLS modeli ile büyük bir benzerlik gösterdiği ve hatta detaylara inildiğinde Cadillac BLS'den çok farklı bir özelleştirmeye gidilmeden tekrardan karşımıza çıkarıldığı göze çarpıyor. Cadillac BLS modeli 2005 - 2010 yıllarında üretilmesine rağmen şuan üretimi devam etmeyen bir ürün olarak göze çarpıyor.

Devletin yerli otomobil konusunda belki de aceleye getirerek ortaya çıkardığı prototipin önümüzdeki günlerde daha çok tepki çekeceği gözüküyor. Daha önce de TOFAŞ firması esasında FIAT Regata'nın makyajlanmış ve ufak değişikliklere uğratılmış versiyonunu Şahin, Doğan ve Kartal modelleri adı altında Türkiye pazarına sunmuştu. Yeni yerli otomobilin böyle olma ihtimali var mı bilinmez fakat özellikle aracın motoru konusunda bakanın 'hybrid motor' kullanılacağı yönünde açıklamaları vardı.

Yerli otomobilde gelinen son noktaya göz atıldığında en iyimser tahminle yerli araba 2020 yılında yollarda olabilir. Tasarımda yaşanan bu 'kopya' ise ilerleyen zamanlarda araçta yapılacak AR-GE çalışmaları sonucunda araç üzerinde özelleştirmeler yapılabilir ve daha farklı noktalara gidilebilir. AR-GE çalışmaları sonucunda üretim noktasında yerli mühendisler ve yerli yedek parça üreticilerinin de devreye girmesiyle büyük bir istihdamın sağlanabileceği yerli otomobil konusunda son durum bu şekilde. Önümüzdeki dönemde iflas eden şirketten platformun tamamı satın alınır ve belli ölçülere sadık kalınarak ufak değişikliklerle ortaya bir yeri prototip çıkabilir.

Orjinal Cadillac BLS:

Yerli otomobil: