Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’u artık yanlış buluyorum, kaldırılması lazım” açıklamaları gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Liselere giriş sınavı konusunda son 15 senede 6. kez değişiklik yapılmış olacak. Erdoğan'ın sözleri sonrası MEB harekete geçti. TEOG'un yerine alternatif sistemler üzerinde çalışılıyor. Aslında geçen yıldan itibaren TEOG’da yapılması planlanan değişiklikler bulunuyordu ancak “sınavsız” bir geçiş için henüz erken olduğu düşünülüyordu. Erdoğan'ın açıklamaları işlemleri hızlandırdı.

YENİ SİSTEMİN DETAYLARI

Artık merkezi sınav olmayacak. Öğrencinin ilköğretimde geçirdiği 8 yılın başarı ortalaması ile bir performans notu elde edilecek. Yani öğrencinin başarısında okulda kendi öğretmenlerinin yaptığı sınavlar esas olarak değerlendirilecek. Öğrencilerin performans notlarına katıldıkları sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler de etki edecek. İzledikleri tiyatro oyunları, opera, bale gibi aktiviteler, çaldıkları enstrumanlar, katıldıkları spor aktiviteleri, devam ettikleri sanat ve spor kursları da belli bir katsayı hesabına göre öğrencilere ek puan getirecek. 8 yıllık eğitimin sonunda ortaya çıkan puanlarla öğrenci, gitmek istediği liseye göre tercih yapacak. Liseler ise kendi puanlarını kendileri belirleyip ilan edecek.ndemi meşgul etmeye devam ediyor. Liselere giriş sınavı konusunda son 15 senede 6. kez değişiklik yapılmış olacak. Erdoğan'ın sözleri sonrası MEB harekete geçti. TEOG'un yerine alternatif sistemler üzerinde çalışılıyor. Aslında geçen yıldan itibaren TEOG’da yapılması planlanan değişiklikler bulunuyordu ancak “sınavsız” bir geçiş için henüz erken olduğu düşünülüyordu. Erdoğan'ın açıklamaları işlemleri hızlandırdı.

SOSYAL MEDYA HER LİSENİN KENDİ SINAVINI YAPMASINA KARŞI

Sosyal medyada dolaşan iddialara göre MEB, TEOG sınavı yerine geçecek olan her lisenin kendi sınavını yaparak öğrenci almasına izin verecek iddialarıyla da çalkalanıyor. Her kesimden vatandaş böyle bir sistemin başarılı olamayacağını söylüyor.