DİYANET'İN CEVABINI CIMBIZLAYARAK "SOL ELLE ŞEYTANLAR YEMEK YER" DENİLDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?" sorusuna "Yeme-içmeyle ilgili genel ilkeleri belirleyen Hz. Peygamber (s.a.s.), sol elle yeme-içmeyi hoş karşılamamıştır. Nitekim o, bu konu üzerinde önemle durmuş; şeytanların sol elle yiyip içtiklerini haber vererek ümmetini uyarmış ve çocuklara sağ elle yemek yemeyi öğretmiştir (Buharî, Et'ime, 2; Müslim, Eşribe, 13). Hz. Peygamberin sağ elle yeme ve içme konusundaki tavsiye ve irşadlarına uymak her müslümanın vazifesidir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına diğer yemek adabıyla birlikte sağ elle yeme ve içmeyi de öğretmeleri gerekir. Fizikî bir engel sebebiyle sağ eliyle yiyemeyen kimselerin sol elle yeme içmesinde ise bir sakınca yoktur.." cevabını verdi.

Diyanet'in bu cevabını cımbızlayarak "Diyanet'ten bir skandal daha: Sol elle şeytanlar yemek yer"başlığıyla kullanan Sözcü gazetesi büyük tepki çekti.

"SOL ELLE YEMEDE SAKINCA YOKTUR"

Söz konusu hadiste sağ elle yemek yenilmesi tavsiye edilirken "Fizikî bir engel sebebiyle sağ eliyle yiyemeyen kimselerin sol elle yeme içmesinde ise bir sakınca yoktur.." ifadesi yer alıyor.

Kaynak: F5haber.com