SMA hastalığı nedeniyle tedavi gören ve 561 bin dolar tutarındaki ilaçların alınması için kampanya düzenlenen 8 aylık Eymen bebek maalesef hayatını kaybetmişti. Sakarya Valiliği tarafından yardım kampanyası düzenlenmesine rağmen sadece paranın 261 bin TL'si toplanabilmişti. Sağlık Bakanlığı bu gelişmeler sonrası radikal bir karar alarak, söz konusu ilacın artık devlet tarafından verilmesi kararı aldı.

SMA Tip-1 tedavisinde kullanılan ilaçlar, çocuk nörolojisi uzman hekiminin yer aldığı ilk 4 uygulama için 3 ay süreli, sonraki uygulamalar için 6 ay süreli sağlık kurulu raporuna istinaden "Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaçların Kişisel Tedavide Kullanılmalarını Değerlendirme Komisyonu" tarafından verilecek "İlaç Kullanım Onayı" ile çocuk nörolojisi uzman hekimi tarafından her bir uygulama için ayrı ayrı reçete edilecek.

Türkiye'de bilinen adıyla Gevşek Bebek Sendromu hastalığına yakalanan bebekler genellikle hayatını kaybediyordu. Çocukluk döneminde kendini göstermeye başlayan hastalığın en tehlikeli olduğu evre ise SMA Tip 1 denilen evre olarak biliniyor. 6000 – 10000 doğumda bir görülebilen hastalıkta 40 çocuktan biri taşıyıcı olabiliyor. Hastalığın tanısı genellikle DNA testi ile konuluyor. Hastalığın belirli bir tedavisi bulunmuyor.