İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde iki yıl önce açılan davada hakkını arayan yazar Ertunç, davayı kazandı. Dava dilekçesinde "Roman ile dizideki isimler, mekânlar ve bazı olaylar değiştirilmiş olsa da iki hikâye birbirinin aynıydı. İlgiyle izlenen "Sakarya Fırat" dizisiyle senarist Süleyman Çobanoğlu büyük bir şöhrete kavuştu. TRT ekranlarında 151 bölüm yayınlanan diziyle davalılar Osman Sınav ve Süleyman Çobanoğlu 40 milyon liranın üzerinde bir gelir elde etti" ifadelerine yer vermişti.

İKİ FARKLI BİLİRKİŞİ RAPORU

Dosyanın bilirkişi tarafından incelenmesi sonucunda 2008 yılında yayımlanan kitap ile dizi arasında benzerlik olduğu belirtildi. İkinci bir bilirkişi ise iki hikaye arasında benzerlik olmadığını söyledi.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Dava konusunda kararını açıklayan mahkeme "Davacı Ebru Gökçen Ertunç tarafından davalılar aleyhine açılan davanın kabulü ile davacının "Aynı Güneşin Çocukları" adlı romanının izinsiz senaryo olarak davalılar tarafından kullanılması nedeniyle bölüm başı 4 bin liradan 151 bölüm için 604 bin liranın davalılardan müştereken tahsili ile davacıya verilmesine karar verilmiştir" dedi.