Saatler bu gece mi ileri alınacak? Saatler ne zaman geri alınacak? Şuan saat kaç? sorusunun cevabı akılları karıştırdı. Normalde kış saat uygulamasına tüm dünya ile birlikte bu gece geçmemiz gerekiyordu fakat 1 kasım erken seçimleri nedeniyle alınan karar gereği kış saati uygulamasına bu yıl 8 kasım pazar gecesi geçeceğiz.

Dünya ülkeleri bu gece kış uygulamasına geçiş yaparak saat 04:00 de saatleri bir saat geri alacak. Ülkemizde ise saatlerin bir saat geri alınması bakanlar kurulu kararı ile 8 kasıma ertelenmişti. Bu durum özellikle elektronik cihazlarda karışıkları da beraberinde getirecek.

Özellikle otomatik saat güncellemeleri olan akıllı telefonlar ve saatler kullanıcıların farkında olmadan saatleri 1 saat geri alabilir. Böyle bir sorun ile karşılaşmak istemeyenlerin eğer otomatik saat güncelleme aktifse saatlerini 1 saat ileri alarak düzeltmeleri gerekiyor. Saatleri geri alma işlemi 8 kasım pazar günü yapılacak. 

Bilgisayarınızda saat diliminiz gün ışığından yararlanma saatini gözlemliyorsa ve gün ışığından yararlanma saati değiştiğinde bilgisayarınızın saatinin otomatik olarak ayarlanmasını istemiyorsanız, "Saati Gün Işığından Yararlanma Saati için otomatik olarak ayarla" onay kutusunun seçili olmadığından emin olun. Benzer işlemi akıllı telefonlarınız için de saat ayarları kısmından yapabilirsiniz.