London School of Economics Üniversitesinde yapılan "mutluluğun fiyatı" konulu araştırma boyunca bilim adamları öncelikle insanları en çok hangi etkinliğin mutlu ettiğini sorusunun cevabını bulmaya çalıştı. Sonra insanların mutluluğunun oranı, bu histe en çok payı olan başka bir etken olan, ‘para‘ ile karşılaştırıldı.

Yapılan hesaplar sonunda, sanatsal ve kültürel aktiviteler ile sporun insanlara, yıllık gelirlerinde 5 bin sterlin artış olmuşçasına mutluluk verdiği ortaya çıktı.

40 BİN AİLE ÜZERİNDE YAPILAN ARAŞTIRMA

İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan araştırma 40 bin ingiliz aile üzerinde yapılan çalışma ile elde edildi. Araştırmada yaş, sağlık ve eğitim gibi mutlulukta etken olan bazı kavramlar değerlendirme dışında tutuldu. Yani herkes "benzer özelliklere" sahip olarak, soruya yanıt verdi.

EN ÇOK DANS ETMEK MUTLU EDİYOR

Araştırma da elde edilen verilere göre insanları en çok dans etmek mutlu ediyor. Dans etmeyi seçen kişilerde benzer bir mutluluğu sağlayan para miktarı ise 1600 sterlin olarak hesaplandı. Yani 1600 sterlin'i olan, dans ederken ki mutluluğu kadar mutlu olabiliyor!

Mutluluk araştırmasında dans etmeyi, yüzmek ve kütüphaneye gitmek izliyor. Yüzmek, futbol veya bisiklete binmekten 2 kat daha fazla mutlu ediyor. London School of Economics’ten Daniel Fujiwara, araştırma sonuçları hakkında yaptığı açıklamada “Soyut verileri somutlaştırarak, uygulanan sosyal politikaların halka faydalarını daha iyi anlayabilir ve buna göre yeni politikalar üretebiliriz” ifadelerini kullandı.

MUTLU OLMAK İÇİN KAÇ PARA LAZIM?

Araştırma sonucuna göre bir anlık maksimum mutluluk için ya dans etmelisiniz ya da 1600 sterlinini biri size vermek zorunda. Sizce pahalı mı?