Soma kazasının yarası daha tam sarılmamışken, Ermenek'te yaşanan maden kazası haberi düşmüştü gündeme. 28 Ekim 2014 tarihinde, Karaman, Ermenek ilçesinde 18 madenci Has Şekerler'e ait kömür madeninde su altında kalmış, hayatlarını kaybetmişlerdi. Bunlardan biri de İsa Gözbaşı idi. Nazmiye ile Ali Gözbaşı çiftinin yüreğine kor düşmüştü.

Nazmiye hanımı Türkiye, maden kazası sonrasında su çabuk boşaltılsın diye toprağı elleriyle kazarken çekilmiş fotoğrafı ile tanıdı. İşte İsa Gozbaşı, o Nazmiye Hanım'ın yeğeni. Fakat Ali ve Nazmiye çifti 44 yıllık birlikteliklerinde çocuk sahibi olamamış, İsa'yı daha 1 yaşında evlatlık almışlardı. Kendi çocukları gibi büyütüp, üzerine titredikleri İsa 23 yaşında maden kazasında hayatını kaybetmişti. Çifte, devlet tarafından yaşamını yitiren madenciler için sağlanan evi istemedi, büyükbaş hayvan desteğini almadı, kendilerine yardım olarak verilen 105 bin lirayı da Ermenek Kaymakamlığı'nın yaptıracağı Kur'an kursu için bağışladı.

Konu hakkında konuşan Ali Gözbaşı ''İsa'yı sırtıma alıp bağ, bahçeye giderdim. Eşimin emekli olabilmesi için bir oğlağı büyütüp sattım. Onun parasıyla emekli olabildi. Şimdi bize verilen parayı bağışladım. Evim olduğu için 'ihtiyacım yok' diye evi de almadım. Helali hoş olsun. Biz almayınca İsa'nın öz ailesine vermişler. Onlar bizden daha fakir, bir emekli maaşları bile yok. Onlar alsın, benim yiyecek ekmeğim var çok şükür. Veren el alan elden üstündür. Oğlumun mekanı cennet olsun yeter. '' şeklinde konuştu. 

Ali Gözbaşı da oğlundan gelecek maaşı kendilerinin değil öz anne ve babasının hak ettiğini öğrendiklerini ifade etti. "Zaten o parayı çeksek de kendimiz için harcamayacaktık" diyen Gözbaşı, ihtiyaç sahiplerine ya da anne ve babasına vermeyi düşündüklerini aktardı. Ermenek Kaymakamlığı yetkilileri de mevzuat gereği olaydan sonra İsa Gözbaşı'nın gerçek anne ve babasına maaş bağlandığını söyledi. Aynı şeyin söz konusu olmadığını aktaran yetkililer, "Sosyal yardımları Gözbaşı'yı büyüten Ali ve Nazmiye Gözbaşı çiftine verilmek istendi. Çift, 'Yardımları başkaları faydalansın' diyerek almadı. Bizi de duygulandırdılar" dedi.