Artık her şey bilgisayar üzerinden yapılmaya başlansa da kurşun kalemler bir dönem hayatın vazgeçilmezlerinden biriydi. (abartmak gerekmez tabi) Kalemlerin ağaçtan yapıldığını biliyoruz. Fakat genellikle Kanada Kavağı ağacı kalem yapılırken kullanılan, tercih edilen ağaç türü olarak biliniyor. Yani kalem yapmak için en ideal ağacın Kanada Kavağı ağacı olduğunu söyleyebiliriz.

Önce ağaçları temin ediyoruz. Sonrasında kalem yapımında kullanılmayacak kısımları temizleniyor. Bu temizlenen kısımlar genellikle atıl olarak bırakılmıyor, işlem sırasında yardımcı olan fırının ısıtılması için kullanılıyor. 

Bir tomruğun yüzde 30'luk kısmı kalem yapımında kullanılıyor, geri kalan kısım fırının ısıtılması için kullanılıyor. Kalem yapılırken tomruk ihtiyaca göre belirli ölçülerde kesiliyor. Bu işlemden sonra verimli kullanılması için kesilen kısım 3 ay boyunca kurutmaya bırakılıyor. Kuruyan parçalar üretim alanına alınarak, kalem yapımına başlanıyor. Bir tomruktan ortalama 3 bin kalem üretiliyor yani bir ağaçtan ortalama 3 bin kalem çıkarılıyor. 

Yüksek basınçlı bir alanda 4 saate yakın bir süre boyunca çeşitli kimyasallara maruz bırakılan tomruk, daha dayanıklı bir hale getiriliyor yani kalemlerin daha kaliteli olması için bu işlem yapılıyor. Bu işlem sırasında ayrıca boyama işlemi de yapılıyor. Sonrasında kalem yapılacak tomruk içerisinde kanallar açılıyor. Bu kanallara daha sonra kalemin ucu koyulacak. Açılan kanallara tutkal da sürülüyor. Kurşun kalemin uç kısmında ise grafit maddesi kullanılıyor. Ve bu kısımdan sonra kalem uçları monte ediliyor. Böylelikle kalem yapımında ilk kısım bitmiş oluyor.

Şimdi ise kalemi şekillendirme işlemine başlanıyor. 6 kez boyama işlemi yapılıyor sonrasında makineden çıkan kalemler tutkala batırılıyor. Bunun yapılmasının sebebi ise kalemin pürüzsüz ve oval bir görünüm elde etmesini sağlamak. Tutkallı kısmın boyanması ile de kalem son halini almış oluyor.

Kalem böylelikle kullanıma hazır oluyor.