Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Başar, 27 Türk bilim insanıyla birlikte Türk Bilim Üssü'nün kurulmasına yönelik çalışmalar sürdürmek amacıyla Antarktika’da görev yapıyor.

"ÜLKEMİZ İÇİN BURADAYIZ"

Ulusal Antarktika 2. Bilim Seferi’yle ilgili KTÜ Haber Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ersan Başar, 7 Mart-20 Nisan tarihleri arasındaki ikinci seferde çalışmaların iki ayrı ekip tarafından sürdürüleceğini söyledi. Başar "10 bilim insanından oluşacak ilk ekip geçici üs kurulması için çalışırken, 17 bilim insanından oluşan diğer ekip farklı bölgelerden numuneler alacak. Bilimsel çalışmalar söz konusu numuneler üzerinden yürütülecek ve ilgili alanlarda yayınlar hazırlanacak. Antarktika’da kurulacak Türk Bilim Üssü sayesinde son derece önemli olan o bölgede yürütülecek bilimsel çalışmaların sürdürülebilirliği temin edilecek. Ayrıca yayın sayımızın artırılması yoluyla ülkemizin ‘danışman ülke’ statüsünü alması sağlanacak” dedi.

"ALTYAPIMIZ HENÜZ YOK"

Prof. Dr. Başar, Antarktika’da bilimsel çalışma yapmanın son derece zor olduğunu kaydederek, “Çok küçük alanların dışında yaşam alanı yok. Elektrik ve su gibi altyapı olanakları yok. Lojistik imkanları son derece zorlu. Bu nedenle bölgeye gidecek bilim insanlarının zorlu çalışma ortamına hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak hazır olması son derece önemli. Bizler de bu eğitim dönemini başarıyla geride bıraktık. Tüm zorlukların üstesinden gelerek ülkemize ve milletimize faydalı olmak istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: KTÜ Haber Gazetesi