Karadeniz Teknik Üniversitesindeki FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik başlatılan soruşturma da sona gelindi ve iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. İddianame de terör örgütünün Trabzon / KTÜ'deki yapılanmasına yer verilirken, üniversitede görevli akademisyenlerden Cihangir E.nin abi, Aydın B.nin ise imam olduğu iddia edildi.

TANIK İFADELERİNE YER VERİLDİ

İddianamede tanık olarak şuanda Anayasa Mahkemesi üyeliğinde bulunan Prof. Dr. Yusuf Hakyemez ile birlikte KTÜ'nün eski rektörlerinden Prof. Dr. İbrahim Özen'in ifadelerine de yer verildi. İddianamede 34 şüpheli yer alırken örgüt üyelerinin zaman zaman örgütün lideri Fethullah Gülen'in bulunduğu Pensilvanya'ya gittiği tespit edildi. Pensilvanya'ya giden öğretim üyelerinden kimisinin FETÖ/PDY Lideri Fetullah Gülen’in dişlerine dolgu tedavisi yaptığı, kimisinin ise Gülen’i genel sağlık taramasından geçirdiği ileri sürüldü. Dosyada yer alan Ömer kod adlı B.S. adlı asistanın üniversitede grup abisi ve Sahil Güvenlik Grup Komutanlığının imamlarından olduğu iddia edildi. Orman Fakültesi öğretim üyelerinin organize ettiği sohbet toplantılarına katılanların isimleri de iddianamede tek tek yer aldı.

15 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR

İddianamede 34 kişinin ismi yer alırken, bu isimler hakkında 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. KTÜ’deki görevli bir çok asistana FETÖ/PDY üyesi olduğu gerekçesiyle tek tek dava açılırken, 34 öğretim üyesi ise aynı dosyada hakim karşısına çıkacak. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği öğrenildi.

SOHBET TOPLANTILARI DEŞİFRE EDİLDİ

İddianamede sohbet toplantılarının genellikle Aydın B., Tahsin Y. ve Murat Y.’nin evinde yapıldığı iddiasına yer veriliyor. 34 şüpheliden 23’nün silahlı terör örgütü üyesi olmak, 11’nin ise silahlı terör örgütü kurma ve yönetmek iddiasıyla suçlandığı öğrenildi. Örgütün KTÜ abisi ve imamı olan iki öğretim üyesi Cihangir E. ve Aydın B. hakkında da terör örgütü kurma yönetme iddiasıyla dava açılırken, şehir dışındaki soruşturmalardan gelen ve Trabzon’daki soruşturmalara ışık tutacak bazı ifadelerin de dosyaya girdiği öğrenildi.

 

Kaynak: 61saat / Günebakış