Karadeniz' den Günebakış'ın haberine göre, 

DANIŞTAY 1. Dairesi,  KTÜ Vakfı’nın öğrencilerden bağış adı altında usulsüz para toplandığına hükmederek, İbrahim Özen’in yargılanmasına karar verdi. Vakfın bütçesinden usulsüz harcama yapıldığı gerekçesiyle YÖK’ün verdiği meni muhakeme kararını bozan Danıştay, vakıf başkanı Özen ve vakıf üyeleri Ersan Bocutoğlu, Necati Tüysüz, Hikmet Karaçam ve Kamil Yazıcı’nın eyleminin görev dışı olduğu gerekçesiyle soruşturmanın genel hükümler çerçevesinde savcı tarafından yapılmasına hükmetti.

2007 yılı ve sonrasında yeni kayıt yaptıran her öğrenciden 100 TL ve kayıt yenilemelerde ise her dönem için 25 TL ‘Katılım Bedeli’ adı altında zorunlu bağış toplayan KTÜ Güçlendirme Vakfı’nın, üniversite personeline üniversite bünyesinde yaptığı işler için vakfın bütçesinden usulsüz harcamalar yaptığı ortaya çıkmıştı. Vakıflar Genel Müdürlüğü vakfın başkanı ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

KTÜ eski Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, YÖK’ün 10 Nisan 2014 tarih ve 3227 sayılı lüzumu muhakeme kararına itiraz etti. İtiraz üzerine dosya Danıştay 1. Dairesi tarafından incelemeye alındı.  Özen’in öğrencilerden bağış adı altında usulsüz para toplandığına Danıştay 1. Dairesi, Özen’in eylemine uyan suçun görevi kötüye kullanma olduğunu belirterek, Türk Ceza Kanunu 257/1 maddesi göre bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına karar vererek, yargılamanın 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılmasına hükmetti. Fezleke bilgilerine göre, vakıf üyeleri hakkında bu suçtan ötürü kamu davası açılmasını gerektirecek nitelikte olmadığına karar verildi. 

Vakıf başkanı ve üyelerine isnat edilen usulsüz harcamalar yapıldığı yönündeki iddialar üzerine karar veren YÖK,  personelin yaptığı işler nedeniyle gerçekleşen harcamaların usulsüz olmadığına hükmederek, Özen ve üyeler hakkında yargılama izni vermedi. Bu kararı da değerlendiren Danıştay 1. Dairesi ileri sürülen iddiaların vakıf üyelerinin görevleriyle bir ilişkisinin olmadığına hükmederek, şüphelilerin genel hükümlere göre yargılama yapılıp yapılamayacağına Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karar verilmesini istedi. Özen için 4 üye yargılansın kararı verirken, Başkan İlyas Arlı ise ‘Ret’ oyu kullandığı öğrenildi.

http://www.gunebakis.com.tr/haber/100333/zorunlu-bagisa-yargilama-izni.html 

@DK