Yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilen bu rahatsızlığın öncelikle kamburluk olup olmadığı tespit edilmelidir. Çünkü bu durum var olan bir duruş bozukluğu mu yoksa kamburluk mu olduğu belirlenmelidir. Bu durum uzman bir ortopedist tarafından yapılacak bir muayene ile tespit edilebilmektedir.

Kamburluk veya Kifoz nedir?

Kifoz diğer bir adı ile kamburluk sırtın eğilmesine ve kavislenmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kifoz doğumda nadir olarak görülse de her yaştan insanda görülebilmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda kemik gelişimi esnasında yanlış oturuş ve duruş ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalarda omurgada baş gösteren hastalıklar, Osteoprozun neden olduğu kırıklar, darbeye bağlı travmalar, endokrin hastalıklar, bağ doku bozuklukları, tüberküloz, çocuk felci ve tümörler kamburluk nedeni olarak düşünülmektedir.

Kamburluk tedavisi nasıl yapılır?

Kamburluk için yapılan muayenelerde uzman bir ortopedist yapacağı muayene ile kamburluğu doğrulayarak nöroloji uzmanının hastayı görmesini isteyebilir. Nöroloji uzmanı ise kaburgalardaki sinirlerin durumlarına bakacaktır. Teşhis ve tedavisi oldukça önemli bir hastalık olan kamburluk için uzun bir tedavi programı yapılmaktadır. Doktorların verdikleri ilaçların haricinde de egzersiz hareketleri, oturuş ve duruş pozisyonlarının düzeltilmesi için de ayrıca bir egzersiz programı uygulanmalıdır. Duruş ve oturuş pozisyonları için fizik tedavi uzmanların olan fizyoterapistlerin hazırlayacağı programlar uygulanır. Kamburluk hastalığı için beslenmeye de oldukça dikkat edilmelidir. Aşırı kilo alınması kamburluk hastalığının tedavisini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tedavi süresince aşırı kilo almamaya dikkat edilmelidir. Kullanılan ilaçlar ve spor ile bu hastalığın tedavisi mümkündür.