Ulusal İstihdam Stratejisi çalışmaları devam ediyor. Strateji kapsamında işsizlik sigortasından herkesin yararlanması kolaylaştırılırken, iş arama konusunda vatandaşların özendirileceği bir dizi düzenlemeye de gidilecek. Çalışma ile işsizlik maaşı üst sınırı artırılırken, ödeme süresinin değişmesi için de düzenlemeler yapılacak. Aylık ödemeler yüksekten başlayıp düşerek devam edecek ve kişinin iş aramaya yönlendirilmesi sağlanacak.

SÜRE UZATILACAK

Strateji çalışmaları kapsamında çalışmalar yasaya dönüşürse asgari ücretin yüzde 80'i olan işsizlik maaşı üst sınırının en az 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir rakam olması bekleniyor. Hali hazırda 10 ay olan ödeme süresinin de bu çalışma sonrası en az 12 - 14 yıl olması bekleniyor. 

ESNAFLARDA İŞSİZLİK MAAŞI ALINACAK

Çalışmalar sonucunda işsizlik maaşı almaya esnafların da hak kazanması bekleniyor. 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek düzenlemeyle, Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak. Sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek. Son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan; son 3 yılda 600 gün sandık primi ödeyenlere 180, 900 gün ödeyenlere 240, bin 80 gün ödeyenlere 300 gün süreyle maaş verilecek. Ödeneğin günlük tutarı, ortalama kazancın yüzde 40'ı kadar olacak.