Daha az fiyat ödemek için ya da yeterli miktarı ayarlayamadığımızdan ikinci el arabalara yöneliriz. Ancak, bazı ikinci el arabalar çok fazla para harcatır. Bu tip bir durumla karşılaşmamak için ise ikinci el araba alırken bazı hususlara dikkat etmelisiniz.

1)    Arabanın çalıntı olmamasına: Arabanın çalıntı olması sizin için en çok sorun teşkil edecek durumdur. Çünkü, çalıntı bir arabaya ne kadar para verirseniz verin o araba sizin değildir. Bunu ruhsattaki bilgiler ve araba bilgileri ile karşılaştırarak anlayabilirsiniz. Ruhsattaki bilgiler ve motordaki şaşeleri kontrol etmelisiniz.

2)    Test Sürüşü: Araba alırken mutlaka test sürüşü yapmalısınız. Mümkünse dinlenmiş arabada yapmalısınız bu test sürüşünü. Çünkü, motorun dinlendikten sonra çıkardığı sesler size araba hakkında fikir verecektir. Egzoz dumanının rengi yine dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Gri veya beyazsa sorun yok demektir. Ama siyah veya mavi ise bu motorda arıza olduğunun göstergesidir.

3)    Arabanın çıkardığı sesler: Arabanın çıkardığı sesler kesinlikle çok önemlidir. İyi bir araba ses çıkarmaz. Ses çıkarıyorsa sorun vardır ama bu sorun çıkan seslere göre de değişecektir. Dönüş yaparken akslardan ses gelip gelmediğine dikkat edin.

4)    Arabanın hatlarına bakın: Arabanın hatlarına bakarak onarım görüp görmediğini anlayabilirsiniz. Onarım görmüş bir arabanın hatları düzgün olmayacaktır.

5)    Birinden yardım alın: Araç almaya giderken, yanınızda bir uzman ya da bilen birini götürebilirsiniz. Onun görüşlerini alarak daha iyi fikir sahibi olacaksınız.