Diyanet İşleri Başkanlığı için geçen isimler arasında en dikkat çekici isim Nihat Hatipoğlu... Diyanet İşleri Başkanlığı’na kulislerde değişik isimler dile getirilirken halk tarafından sevilen ve bir dönem Milletvekili olacağı da konuşulan Nihat Hatipoğlu isminin ön plana çıktığı iddia ediliyor. İddianın sahibi ise Avazturk.com yazarı Nuray Başaran. Başaran son yazısında "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatipoğlu konusunda kararlı olduğu kulislere düşmüş bir haber. Son dakika bir sürprizi olmaması durumunda Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Diyanet İşleri Başkanı olarak atanacağı kararnamenin bu hafta içinde açıklanması bekleniyor. Diyanet’te Hatipoğlu döneminin başlamasını heyecanla bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Daha önce de Diyanet İşleri Başkanlığı için Mehmet Görmez'in yerine Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu'nun getirileceği iddia edilmişti.

NİHAT HATİPOĞLU HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Hatipoğlu ailesi ve özellikle ailenin doğu ve güneydoğudaki olumlu algısına da dikkat çekiliyor. 7’den 70’e herkesin sempatisini kazanan Nihat Hatipoğlu’nun ailesi, Hz. Ömer’in soyundan geliyor. Aileye, “Hezan Alimleri” deniyor. Dedesi  Muhammed Selim Efendi ile Atatürk’ün tanışıklığı ve dedesinin Atatürk’ün gördüğü rüyaları yorumlaması, Atatürk ile yazışmaları ve bunlardan NUTUK’ta bahsedilmesi de aileyi Cumhuriyetin önde gelenleri arasında yapıyor. Bunun yanında Hatipoğlu’nun babası olan din âlimi Haydar  Hoca, Medine Havaalanı’nda vefat edince, Medine Mezarlığı’nda Hz. Osman’a yakın bir yere defnedilmiş. Nihat Hatipoğlu Suudi ailesinin itirazına rağmen, babasının mezarında Kuran-ı Kerim okumayı kabul ettiren tek kişi olarak da biliniyor.