Blade adlı bu otomobil 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen belki de ilk otomobil. 3 Boyutlu yazıcılar aracılığıyla üç boyutlu çizilmiş CAD uzantılı bir dosyadan üç boyutlu katı/gerçek bir nesne yapmaya yarayan makineler olarak biliniyor. Amerikalı firma bunu başarmış gözüküyor.

San Francisco da faaliyetlerini sürdüren startup firması Divergent Microfactories otomotiv dünyasını şoke eden bir olaya imza atarak sektörde adını duyurmayı başardı diyebiliriz. Firma 3 boyutlu yazıcı yardımıyla lüks otomobilleri aratmayan bir otomobil ortaya çıkartı. Blade adını koyduğu otomobil sektörde dengeleri alt üst edecek mi göreceğiz.

Aracın yapım sürecini ise firma bir video aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. İşte o anlar:

ve sonuç:

PEKİ BUNU NASIL YAPTILAR?

3 boyutlu yazıcı ile herhangi bir 3 boyutlu nesneyi kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapmak veya oluşturmak istediğiniz herhangi bir nesye veya fikir için 3 boyutlu yazıcı baskısı yapmadan önce, üç boyutlu çizim dosyanızı (.STL, .OBJ) makine yüzlerce veya binlerce ince katmanlara dilimler. Her katman bir sonraki katmana eklenerek işlem başlar. Üç boyutlu yazıcı PLA plastik hammaddeyi eriterek katman katman nesneyi örerek gerçekleştirir. Sonuçta da istenilen nesne ortaya çıkmış olur.

3 BOYUTLU YAZICI İLE YAPILAN OTOMOBİLİN TÜM FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ