Kutlama törenleri nedeniyle KKTC'de bulunan ışişleri Bakanı Çavuşoğlu, basın mensuplarının gündem konusundaki sorularını cevapladı. Almanya'nın son açıklamalarına sert tepki gösteren Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti olarak teröre karşı ciddi mücadele veriyoruz. PKK,PYD, YPG, DAEŞ hepsi ile mücadele ediyoruz. Terörle mücadele de hiçbir şekilde taviz vermemiz mümkün değil. Ancak bu iki örgütü sığındığı ana ülke dost bildiğimiz Almanya olmuştur." ifadelerini kullandı.

"TEHDİTLERİN BİR KARŞILIĞI YOK"

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türkiye hakkındaki açıklamalarının herhangi bir hükmü olmadığını söyleyen Çavuşoğlu "Tarih boyunca tüm kurulan Türk devletlerinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin hiçbir tehdit ve şantaj karşısında boyun eğmediğini en iyi Almanya bilir, Berlin bilir. Dolayısıyla bu tehditlerin de şantajların da Türkiye'de karşılık bulmayacağını bilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde askeri alanda Almanya ile ortak ilişkiler kurulmuş, 1. Dünya Savaşı'nda iki ülke ittifak kurarak savaşa girmişti.