Başkent Ankara'da Ankara Tren Garı önünde toplanan ve "Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi" mitingi düzenleyecek topluluğa 2 ayrı yerden bombalı saldırı düzenlendi. 10 dakika arayla patlayan bombalar sonucunda 86 kişi hayatını kaybetti, 186 kişi ise yaralandı.

Yaşanan patlama sonrası olay yerinde olan 4 ambulans ve çevre hastanelerden gelen 21 ambulans ile yaralılar hastanelere kaldırılırken, bir çok vatandaş taksi ve araçlarıyla yaralıları hastanelere kaldırdı. Olay sonrası bir grup patlama alanına girmek isteyip polisle çatışırken bir grubunda Kızılay aracına saldırdığı görüldü. Olay yerinde inceleme yapmak için patlama alanına gelen İçişleri Bakanı'na çevredeki vatandaşlar tepki gösterdi. Tepkiler nedeniyle İçişleri Bakanı olay yerinden ayrıldı. Polis ekipleri ve olay yeri inceleme ekiplerinin incelemeleri devam ediyor.

patlama hakkında ilk açıklama Sağlık, İçişleri ve Adalet bakanlarının ortak toplantısı ile yapıldı. Sağlık bakanı olayda 86 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. İçişleri bakanı olay mahallinde herhangi bir güvenlik zaafiyeti olmadığını, patlamanın güvenlik güçlerinin arama tarama çalışması yaptığı alana gelmeden meydana geldiğini söyledi. Adalet Bakanı sorumluların en kısa sürede bulunacağını, güvenlik güçlerinin elinden geleni yaptığını söyledi.

Patlama sonrası en dikkat çeken ve eleştirilen tepki ise Selahattin Demirtaş'tan geldi. HDP Eş Genel Başkanı daha olayın failleri bulunmadan suçluyu ilan etti. Demirtaş, olayın sorumlusu devlettir dedi. Konu hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu ise devletin başkentinde böyle bir patlamanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu faillerin en kısa zamanda bulunacağını söyleyerek, yaralıları hastanede ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise terörü lanetlediklerini ve yaşanan patlamanın birlik ve beraberliğimize olduğunu açıkladı. Davutoğlu, patlama sonrası ülkede 3 günlük yas ilan ettiklerini duyurdu.

Yabancı bir çok basın kuruluşu yaşanan patlama olayını Türkiye'nin başkentinde patlama oldu, çok sayıda ölü var başlığı ile okuyucularına duyurdu. Patlamayı henüz sahiplenen herhangi bir örgüt olmadı.

ÖLÜ SAYISI SON DURUM

Bu arada Başbakanlık Koordinasyon merkezinden yapılan açıklamada ölü sayısının arttığı ifade edildi. Açıklamada ''10 Ekim saat 23:10 itibariyle, menfur saldırı sonucu 48’i yoğun bakımda 246 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. Olayda 95 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.'' ifadelerine yer verildi.