DHKP-C davasında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla yargılanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya,  Anayasa Mahkemesi'nin ardından  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden de olumsuz cevap geldi.

AİHM, TAHLİYE TALEPLERİNİ REDDETTİ

Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan ve  Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde davaları devam eden Gülmen ve Özakça'nın avukatları aracılığıyla AİHM'e yaptıkları tahliye başvurusu reddedildi.

AİHM, SAĞLIK DURUMLARIYLA İLGİLİ BİLGİ İSTEMİŞTİ

29 Haziran 2017 tarihli başvurularında, açlık grevi sonucu sağlık sorunları yaşadıkları, tutukluluk koşullarının sağlık durumlarını daha fazla kötüleştirdiği belirtilen Gülmen ve Özakça'ya AİHM, daha önce de açlık grevini sona erdirme ve gerekli tıbbi muayenelerin yapılması için yetkililerle  iş birliği yapma çağrısında bulunmuş, hükümetten de başvuranların sağlık durumlarıyla ilgili bilgi istemişti.

"TUTUKLULUK HALLERİ HAYATİ TEHLİKE OLUŞTURMUYOR"

AİHM, bugün verdiği ret kararında, mahkemeye sunulan sağlık raporları ve diğer bilgilere göre, Özakça ve Gülmen'in  Sincan Devlet Hastanesinde tutuklu bulunmalarının, bir tehlike oluşturmadığını belirtti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gülmen ve Özakça'ya açlık grevine son vermeleri çağrısında bulundu.