Ahtapotlar hakkında yapılan deneyler gösteriyor ki, oldukça ilerlemiş bir beyine sahip olan bu omurgasız varlıkların gen dizilimlerinin, diğer varlıklardan farklı olduğu tespit edildi.

33 bin protein kodlayan gen ile ilgili açıklamada bulunan Chicago Üniversitesi’nden Dr. Clifton Ragsdale konu hakkında şu açıklamada bulundu:"Bu zamana kadar yapılan araştırmalar, 8 kola sahip olan bu canlıların dünya üzerinde yaşayan tüm hayvanlardan farklı bir yapıda olduklarını ortaya çıkardı. Ahtapotlar, müthiş büyüklükte bir beyne ve sıradışı problem çözme yeteneğine sahipler."

Araştırmacılar ahtapotun genomu, zıplayan gen adına sahip olan transpozon dizilerine sahip olduğunu söylüyor. Aynı üniversitesiden Caroline Albertin, "Birkaç değer farkı dışında ahtapotun genomunun yeniden düzenlenmiş bir omurgasızın genomunu andırdığı görülüyor. Bunu, genomu blender’a koyup karıştırmak gibi düşünebilirsiniz. Bu da genlerin farklı bir ortamda yer almalarına sebep oluyor ki bu hiç karşılaşmayı beklediğimiz bir şey değildi!." açıklamalarında bulundu.

Bu açıklamalar komplo teorisyenlerinin iştahını kabartmış olacak ki ahtapotun bu dünyadan olmadığını iddia ettiler. Tutankamun'un kılıcının üzerinde bulunan bu dünyadan olmadığı tespit edildiğinde de benzer açıklamalar gelmişti.