2017/1 KPSS tercih kılavuzu geçtiğimiz hafta içerisinde Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanmıştı. Ancak klavuz incelendiğinde bazı kadro alımlarında açıklanan şartlar veya özel koşullar, adayların tepkisini çekti. Bu şart veya özel koşulların "kişiye özel tanımlamalar" içermesi, adayların büyük tepkisini çekti.

KONYA'DA PES DEDİRTEN İSTEKLER

Bunlardan bir tanesi Konya Beyşehir Belediye başkanlığı tarafından istenen kadro şartı. Belediye başkanlığı tarafından yapılacak mühendis alım ilanında hem KPDS/YDS En Az C Seviyesinde Arapça hem de KPDS/YDS A Seviyesinde İngilizce Bilmek şartı aranıyor. Bilgisayar mühendisliği kadrosu için Arapça şartı aranması, vatandaşların tepkisini çekti. Bugüne kadar hiç bir kadroda ds a seviye ingilizce ve c seviye arapça istenmemişti.

VHKİ KADROSU İÇİN HOSTESLİK BELGESİ İSTENİYOR

Çorum İl Özel İdaresi tarafından VHKİ şartları ise şaşırtıcı: Söz konusu kadroya başvurabilmek için M.E.B.'Dan Onaylı Hosteslik Sertifikası Sahibi Olmak şartı getirilmiş durumda. Vhki kadrolarına başvurabilmek için kpss puanı ve bilgisayar sertifikası şart koşulmaktadır. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni Bilgisayar başında masabaşı çalışır. Masa başı çalışacak bir görevli için hosteslik sertifikası istenmesi "kişiye özel kadro" itirazlarını haklı olarak beraberinde getiriyor.

TEİAŞ'A DA TEPKİ VAR

Uzun süredir TEİAŞ için kadro bekleyen adayların kurumun B seviyesinde İngilizce şartı aramasına tepki gösterdi. TEİAŞ'ın daha önce alımlarda, 200 kadroda 5'i için YDS C seviyesinde yabancı dil bilmek şartı ararken, şuan 101 kadronun 40 tanesinde YDS B seviyesinde yabancı dil araması büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu. Bazı kullanıcılar kamuya daha önce yüzbinlerce kişiyi yerleştiren FETÖ'nün, YDS hamlesiyle yine kendi elemanlarını kamuya yerleştirmeye çalışacağını iddia etti. Bazı kullanıcılar ise TEİAŞ'ın YDS şartı getirmesinin son dönemde YDS ile işe alımlara yönelik devlet politikası olmasını gerekçe gösteriyor.