ahmetulusoy @ beykent.edu.tr

Ülkelerin kalkınmasında girişimcilik kültürünün gelişimi büyük önem taşıyor.

Teknoloji, inovasyon ve bunları hayatın içine dahil eden girişimcilik üçlüsünün bir araya gelmesi için yapılan her yatırım Türk ekonomisinin gelişmesine/geleceğine verilen çok önemli bir destektir.

Bu nedenle girişimcilik teşvik edilirken, bunun ileri teknoloji ve yenilikçi ürün (inovasyon) içeren faaliyet olması noktasında da seçici davranılmalı.

Bu konuda Turkcell sosyal sorumluluk örneği göstererek kamuoyunun “kitlesel fonlama” diye yeni yeni tanıdığı (dünyada 8 yıllık uygulama geçmişi var) bir uygulamayı “Arıkovanı platformu” adıyla hayata geçirdi.

Yazımızda, bizzat kendisi bir girişimcilik örneği olan, Arıkovanı platformunun girişimciliğe, teknolojik gelişmeye ve inovatif ürünlere nasıl destek verdiğine değineceğiz.

**

Amacı yerli teknoloji üretimini artırmak ve topluma teknoloji üretimine destek olma bilinci kazandırmak olan Arıkovanı Platformu, girişimcilerle onları desteklemek isteyenler arasında bir köprü (aracı) görevi üstlenmektedir.

Bu sayede girişimciler, geliştirdikleri projelerini üretim sürecine taşımak için ihtiyaç duydukları kaynağa ulaşıyor.

Destek vermek isteyenler platform üzerinden (aktif katılıma uygun web sayfası var) projeleri takip ediyor.

Henüz prototip (örnek-numune) aşamasında olan bu ürünlere ön sipariş vererek destek olmak mümkün.

Böylece destek verenler geleceğin (yeni bir çığır açacak) teknolojilerinin şekillenmesinde önemli bir rol üstlenmekte, ülkenin girişim ve teknoloji ikliminin gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

Bunun karşılığında girişimcinin geliştirdiği ürüne piyasa fiyatının çok altında bir bedel ödeyerek sahip olabilmektedir.

**

Girişimcilere şimdiye kadar Arıkovanı platformu üzerinden yaklaşık 3.4 milyon TL destek gelmiş.

Platform şu anda tam 65 bin kullanıcıya ulaşmış durumda.

Platformda en çok desteği toplayan girişim ise ilk yerli Drone APE X adlı proje olmuş. 200 bin TL destek bulabilme hedefi olan APE X, Arıkovanı’ndaki fonlama süresi boyunca 784 bin TL desteğe ulaşmış.

Projenin genç bir ekip tarafından üretildiğini de söyleyelim.

**

Peki, girişimcilik fikri olan kitlesel fonlama desteği için ne yapmalı?

Kitlesel fonlama desteği için Arıkovanı Platformuna başvuran girişimcilerin prototip ürünü tamamlamış olması gerekiyor.

Yani, sadece son tüketiciye yönelik geliştirilmiş, inovatif teknolojiye sahip projeler başvuru yapabiliyor.

Arıkovanı’na başvurular, platformun web sitesi ya da uygulaması üzerinden yapılabiliyor. Turkcell; prototip aşamasındaki ürünler için girişimcilere mentorluk (rehberlik) yapıyor, onları vitrine çıkmaya hazırlıyor. Pazarlama desteği sağlıyor.

Bu desteğin içinde ücretsiz film desteği ve kampanya dönemi için medya bütçesi de yer alıyor. Aynı zamanda projelerin müşterisi oluyor, her projeye belirli oranda sipariş veriyor.

**

Arıkovanı platformu bir anlamda, girişimcisinin sermayesi olmadığı için bir kenarda bekletilen yenilikçi teknolojik ürünlerin, maddi kaynak bulmasına, ekonomiye dahil olmasına yardımcı oluyor.

Kitlesel fonlama doğası gereği, girişimcilerin ekonomik fırsat eşitliğine kavuşmasına destek olan bir sistem.

Girişimci henüz ürününü ticari ürüne dönüştürmemişken, çekirdek sermaye ihtiyacı için yatırım aldığında, genelde hisselerini daha düşük değerle satmış oluyor.

Kitlesel fonlama sayesinde, erken aşamada müşterisiyle buluşup, arkasına onların desteğini aldığında hisselerinin tamamını satmadan ürününü üretebiliyor.

Sonrasında, ortaya koyduğu değerli (inovatif) ürünle yatırımcının karşısına daha güçlü bir şekilde çıkıyor.

Bununla birlikte girişimci fikir ve prototip aşamasındaki ürününün pazar uygunluğunu da test edebiliyor. Hedef müşteri kitlesinden alınan geri bildirimlerle toplumun ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda ürün evrilme fırsatı yakalıyor.

**

Arıkovanı, kitlesel fonlamaya çıkmaya hazırlanan girişimcilerin hikayelerini ve ürünlerini daha iyi anlatmaları için Creathon etkinlikleri düzenliyor.

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen etkinlik kapsamında mühendislik altyapısı olan 16 girişimci; projeleri için pazarlama fikirlerini geliştirmek amacıyla 30 iletişim uzmanıyla bir araya gelerek 2,5 gün boyunca temel iletişim stratejileri üzerinde fikir jimnastiği yaptılar.

Kitlesel fonlama stratejilerin yönünü belirlemesi açısından önemli olan bu etkinlikler, girişimcileri ve inovatif sektörlerden kişileri buluşturuyor.

**

Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkması için ileri teknoloji içeren inovatif ürünlerin üretimi hayati önem taşıyor. Bu meyanda Arıkovanı platformu gibi kitlesel fonlama yoluyla yeni fikri ve girişimci düşüncesi/cesareti olanlara destek amaçlı faaliyette bulunan kurumları artırmak lazım.

Kitlesel fonlamaya (bir anlamda bizim kültürümüzde yer alan imece uygulamasına benziyor) alan açmak, büyük ekonomik değeri olabilecek, çığır açabilecek yeni fikirleri ticari ürünlere dönüştürecek projelere destek mekanizmaları kurmak ve olanlara sahip çıkmak gerekiyor.

Kaynak: https://www.yenisafak.com/yazarlar/ahmetulusoy/ari-kovanindan-girisimci-cikartmak-2044334